Nawęglanie stali krok po kroku
Metale są materiałami o dużej odporności i twardości, z których wykonuje się elementy, które mają zapewniać dobrą wytrzymałość na różne obciążenia mechaniczne. Istnieje jednak wiele obszarów, w których parametry, jakie oferują popularnie używane stopy stali, okazują się niewystarczające. W takich sytuacjach wybrane podzespoły lub ich części poddaje się dodatkowej obróbce, która ma zapewnić im poprawę właściwości pod wybranym względem. Często stosowanymi metodami podniesienia własności użytkowych metali są procesy obróbki cieplnej w tym hartowania lub ulepszania cieplnego i obróbki cieplno-chemicznej, m.in. nawęglania stali. Przyjrzyjmy się temu, jak przebiega ten proces i jakie można dzięki niemu uzyskać efekty.
Obróbka cieplno-chemiczna stali
Obróbka cieplno-chemiczna stali polega na wprowadzeniu do wierzchniej warstwy materiału atomów innej substancji, która ma polepszyć parametry wyrobu. Do tego, by proces mógł zajść, wykorzystuje się wysoką temperaturę, dzięki której zmiana struktury jest możliwa.
Nawęglanie, które jest jedną z częściej wykorzystywanych metod obróbki cieplno-chemicznej jest możliwe dzięki zjawisku dyfuzji. W jej ramach w powierzchni nagrzanego metalu zachodzi zjawisko wyrównania ilości składników. Ze środowiska zawierającego dużą ilość atomów węgla część z nich przechodzi do struktury stali, w której jest ich mniej.
Proces nawęglania musi być więc prowadzony w środowisku, w którym występuje duża ilość węgla. Jest to możliwe dzięki kontaktowi stali z ciałem stałym, cieczą lub gazem zawierającym dużą ilość atomów węgla. W efekcie dyfuzji węgla zewnętrzna warstwa stali może zawierać do 0,8% węgla, na głębokości od 0,5 do 2 mm.
Do zajścia dyfuzji niezbędne jest uzyskanie wysokiej temperatury sięgającej od 900 do 950°C.
Po nawęglaniu element stalowy powinien być poddany procesowi hartowania i odpuszczania, dzięki którym uzyska twardość powierzchniową nawet 60 HRC w skali Rockwella.
Nawęglanie stali jest stosowane głównie przy produkcji elementów, które muszą mieć wysoką wytrzymałość na ścieranie i nacisk powierzchniowy, takich jak np. wałki, pierścienie, koła zębate czy niektóre elementy złączne.
Wróć do bloga