Obróbka cieplna metali

Zajmujemy się obróbką cieplną metali. Usługa jest realizowana przez profesjonalny i zgrany zespół pracowników, charakteryzujących się wieloletnim doświadczeniem w branży i kwalifikacjami, potwierdzającymi ich kompetencje.

Zajmujemy się:

  • wyżarzaniem,
  • hartowaniem,
  • odpuszczaniem.

Podejmowane procedury mają na celu poprawę właściwości wytrzymałościowych wyrobów, produkowanych w naszej firmie, ale również tych zewnętrznych.

Hartowanie stali

Oferujemy usługę hartowania stali. Jest to rodzaj obróbki cieplnej, który polega na nagrzaniu stopu do temperatury hartowania oraz pozostawieniu jej w takim stanie do czasu, aż dojdzie do przebudowy struktur wewnętrznych. Następnie stop jest szybko chłodzony. Hartowanie stali pozwala zwiększyć sprężystość, twardość i wytrzymałość materiału.

Przeprowadzamy hartowanie w atmosferze ochronnej dla zapobieżenia utlenianiu czy odwęglaniu, które negatywnie wpływają na wytrzymałość metali. Wykorzystujemy m.in. piece taśmowe przelotowe o dużej przepustowości, aby nasza praca miała nie tylko solidny i trwały, ale i wydajny charakter.

Stosujemy chłodzenie po odpuszczaniu z użyciem oleju hartowniczego. Kontrolujemy jakość uzyskanych utwardzeń za pomocą twardościomierzy wykorzystujących metodę Vickersa i Rockwella. Oprócz obróbki cieplnej oferujemy też obróbkę cieplno-chemiczną stali. Wykonujemy nawęglanie stali, azotowanie niskociśnieniowe (próżniowe), a także węgloazotowanie stali.

Zastosowanie obróbki termicznej

Obróbka termiczna jest stosowana przede wszystkim w przemyśle. Utwardzanie powierzchni elementów metalowych powszechnie stosowane jest w hutnictwie, produkcji oraz spawalnictwie. Różne rodzaje obróbki cieplnej sprawdzają się zarówno w przypadku półproduktów, na przykład surowców, jak i gotowych elementów.

Najczęściej stosowanymi metodami obróbki cieplnej są:

  • obróbka cieplna stali do nawęglania — proces najczęściej dotyczy stali wysokiej jakości, które mają zostać poddane modyfikacji wierzchniej warstwy materiału,
  • hartowanie — o tym, czy dana stal może zostać poddana hartowaniu, decyduje zawartość węgla i pierwiastków stopowych, technologicznych,
  • wyżarzanie — proces dotyczy głównie stali stopowych, które w wyniku wyżarzania stają się wyjątkowo twarde,
  • węgloazotowanie — proces łączy zalety nawęglania i azotowania. Stosuje się go w przypadku kół zębatych i tłoków, wałków, łożysk, walców, dźwigni. W ofercie znajdziesz m.in. wysokiej jakości kołki walcowe, które są odpowiednio przygotowane do eksploatacji.

Obróbka termiczna stali jest zabiegiem, pod którego wpływem dochodzi do zmiany struktury stropów w stanie stałym. Przekłada się to na ich właściwości mechaniczne oraz fizyczne. Zwiększa trwałość i użyteczność materiałów, które powstają przy użyciu metali. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty Klientów z Radomia, a także Warszawy czy Lublina.