Nawęglanie stali

Nawęglanie stali to proces obróbki cieplno-chemicznej, który opiera się na zmianie powierzchniowej warstwy obrabianego materiału. Poddaje się mu stale niskowęglowe (do 0,25% zawartości węgla). Zawartość węgla w miejscu nawęglania podwyższa się do 1-1,3%, natomiast głębokość nawęglania najczęściej wynosi od 0,5 do 2 mm. Dyfuzyjne nawęglanie stali zmienia parametry techniczne elementu, przede wszystkim zwiększa jego twardość i wytrzymałość, jednocześnie zachowując odpowiednią miękkość. Elementy poddane temu procesowi stają się odporne na ścieranie, dzięki czemu idealnie spełniają swoje funkcje w układach mechanicznych.

Nawęglanie stali ma dwa etapy. Pierwszym z nich jest absorpcja, czyli pochłanianie węgla w postaci atomowej przez powierzchnię stali. Drugi to natomiast przenikanie węgla w głąb materiału. Obróbka cieplna stali do nawęglania najczęściej jest prowadzona w temperaturze 900–950°C, choć przy nawęglaniu plazmowym czy próżniowym grubszych warstw może sięgać nawet 1050°C. Nasycanie dyfuzyjne węglem jest często wykorzystywane przy obróbce powierzchni kół i wałków zębatych, łożysk lub sworzni oraz innych elementów pracujących pod dużym obciążeniem. Po zabiegu nawęglania wykonuje się dalszą obróbkę cieplną, czyli hartowanie stali.

Metody nawęglania stali

Proces nawęglania stali może być wykonany kilkoma różnymi metodami. Jedną z nich jest nawęglanie proszkowe, polegające na umieszczeniu elementu w skrzynce ze sproszkowanym węglem drzewnych oraz środkami przyspieszającymi nawęglanie. Proces nawęglania można wykonywać również w atmosferze gazu ziemnego lub w środkach ciekłych, takich jak mieszanka soli z dodatkiem karborundu SiC. Wyróżniamy również nawęglanie próżniowe, jonizacyjne i w złożach fluidalnych.

Swoje usługi kierujemy nie tylko do klientów z Radomia, ale również chętnie nawiążemy współpracę z podmiotami z Warszawy czy Lublina.