Podstawowe zasady spawania metali
Spawanie to jeden z najpowszechniejszych sposobów na łączenie różnych elementów metalowych. Rozróżniamy wiele rodzajów spawania, w tym m.in. gazowe, łukowe elektrodami otulonymi, łukiem krytym, żużlowe, plazmowe, elektronowe, a także w osłonach gazowych, czyli MIG, MAG i TIG. To właśnie w trzech ostatnich specjalizuje się nasza firma. W tym wpisie przedstawimy podstawowe zasady spawania metali, odnosząc się głównie do MIG/MAG i TIG.
O czym pamiętać, spawając metale metodami MIG/MAG?
Podczas spawania metali metodą MIG/MAG z uchwytu płynnie wysuwa się drut spawalniczy, stopniowo topi się w elektrycznym łuku i miesza ze spawanym materiałem. W ten sposób tworzy się jeziorko spawalnicze. Po oddaleniu łuku, jeziorko krzepnie i tworzy spoinę. Proces ten odbywa się w osłonie gazu, którego celem jest chłodzenie uchwytu i ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych.
W metodzie MIG zastosowanie znajduje wyłącznie gaz chemicznie obojętny. W MAG mamy do czynienia z chemicznie aktywnym gazem. Dobór techniki zależy od rodzaju łączonych materiałów, dlatego zawsze należy uwzględnić ten czynnik. Spawanie MIG wybierane jest głównie przy łączeniu miedzi z aluminium i innych niezależnych metali i ich stopów. MAG sprawdza się przy stali wysokostopowej, niskostopowej i niestopowej.
Spawanie odbywa się z użyciem przeznaczonych do wybranej metody spawarek, a więc migomatów. Znajdują one zastosowanie zarówno profesjonalne, jak i amatorskie.
Co jest kluczowe podczas spawania metodą TIG?
Podczas spawania metodą TIG wytwarzany jest łuk elektryczny dzięki nietopliwej elektrodzie wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Łuk między nietopliwą elektrodą a spawanym materiałem topi jego powierzchnię. Elementy można spawać przez przetopienie rowka spawalniczego bez stosowania dodatkowego materiału. Przy zastosowaniu materiału dodatkowego musi być on wprowadzany do jeziorka spawalniczego w sposób ręczny.
Proces spawania metodą TIG odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego chemicznie obojętnego. Najczęściej jest to argon lub hel.
Wróć do bloga