Wykorzystanie podkładek w połączeniach śrubowych
W połączeniach śrubowych stosuje się podkładki, mające za zadanie zapobieganie luzowaniu się połączenia pod wpływem drgań, stworzenie prawidłowego nacisku oraz siły. Co więcej, podkładki w połączeniach śrubowych chronią podłoże oraz materiał przed uszkodzeniem. Sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć.
Charakterystyka ogólna podkładek w połączeniach śrubowych
Podkładki montuje się łbem do śruby tak, aby znajdowały się między materiałem a śrubą oraz między materiałem a nakrętką. Ponadto materiał, z którego wykonano podkładki należy dobierać tak, aby pasował on do łączenia, czyli aby wszystkie jego elementy były wykonane z jednego tworzywa. Podkładki produkuje się głównie ze stali ocynkowanej lub pokrytej mosiądzem, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one na łączeniach śrubowych, wyjątkowo narażonych na obciążenia. Podkładki produkuje się również z PCV oraz poliamidu, zabezpieczającego przed rdzą oraz wilgocią.
Jakie rodzaje podkładek w połączeniach śrubowych wyróżniamy?
Wyróżnia się podkładki zabezpieczające, które zapobiegają powstawaniu luzów w łączeniach oraz ochronne, przeznaczone do ochrony podłoża przed uszkodzeniem. Podkładki zabezpieczające charakteryzują się zębatym lub sprężynującym zakończeniem, hamującym ruchomość śruby i nakrętki. Ponadto wyróżnia się podkładki w połączeniach śrubowych wyrównujące, służące do niwelowania kąta w połączeniu śrubowym oraz uszczelniające, zabezpieczające połączenia przed uszkodzeniami, powodowanymi działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podkładki w połączeniach śrubowych mają zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach przemysłowych, budowlanych, a także w branży wytwórczej, elektronicznej, przemysłowej oraz meblarskiej.
Nasza firma zajmuje się produkcją elementów złącznych, w tym podkładek. Nasze specjalne linie produkcyjne pozwalają na szybką i precyzyjną obróbkę oraz utwardzanie podkładek. Co więcej, stosujemy obróbkę cieplną w postaci hartowania w atmosferze ochronnej, a także nawęglanie, azotowanie lub węgloazotowanie. Używamy najlepszych materiałów i procesów technologicznych.
Wróć do bloga