Elementy złączne w przemyśle maszynowym
Elementy złączne służą do wykonywania połączeń mechanicznych między poszczególnymi częściami. Mogą być wykorzystywane do mocowania elementów konstrukcyjnych, a także poszczególnych detali. Najpopularniejszym elementem złącznym stosowanym w przemyśle maszynowym są różnego typu śruby służące do wykonywania połączeń gwintowanych. Wielką zaletą mocowania tego typu jest nie tylko trwałość połączenia, ale również łatwy demontaż. Ułatwia to wymianę zużytych elementów i bardzo usprawnia obsługę całego urządzenia.
Śruby, nakrętki, podkładki
Połączenia gwintowane mogą być wykonywane zarówno za pomocą współpracujących ze sobą śrub i nakrętek, jak i śrub mocowanych bezpośrednio w różnych elementach, w których wykonano odpowiednie otwory z właściwym gwintem. W niektórych przypadkach poszczególne części mogą być łączone również bez pośrednictwa elementów złącznych, np. dzięki nagwintowanym elementom podzespołów, które są w siebie wkręcane bezpośrednio.
Elementy złączne w postaci śrub i nakrętek są często specjalnie dostosowywane do wymagań poszczególnych branż i zastosowań. W grę wchodzą specjalne materiały, jak np. stal kwasoodporna czy nierdzewna lub mosiądz. Istotne może być również zwiększanie wytrzymałości mechanicznej dzięki hartowaniu czy wykonywaniu specjalnych powłok, m.in. azotowanie czy nawęglanie. Poza tym niektóre aplikacje wymagają specjalnych gwintów lub kształtów łbów czy nakrętek.
Oprócz śrub i nakrętek ważną role odgrywają również różnego rodzaju podkładki. Mogą one zabezpieczać element złączny przed odkręceniem się lub pomagać w lepszym przenoszeniu obciążenia.
Blachowkręty
Elementami złącznymi, które są stosunkowo często używane w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach do mocowania części, które nie przenoszą większych obciążeń są blachowkręty. Są one wykorzystywane do montażu elementów pomocniczych, obudów czy mocowania osprzętu. Blachowkręty są przeznaczone do mocowania części o niewielkiej grubości, najczęściej wykonanych z blachy, lub posiadających elementy blaszane. Korzysta się z nich jednak wyłącznie tam, gdzie montaż i demontaż części będzie się odbywał sporadycznie.
Wróć do bloga