Węgloazotowanie stali

Węgloazotowanie stali należy do grupy procesów obróbki cieplnej. W jego trakcie dochodzi do nasycenia powierzchni elementu stalowego węglem i azotem. Efektem tego jest powstanie twardej warstwy dyfuzyjnej, a tym samym uzyskanie wyrobu o pożądanych właściwościach. Proces ten, podobnie jak nawęglanie stali prowadzi do zwiększenia odporności powierzchni elementu na oddziaływania mechaniczne. Węgloazotowanie stali może być przeprowadzane w niższej temperaturze i znakomicie nadaje się do zwiększania wytrzymałości mniejszych detali. Zaletą tego rodzaju powłoki jest również krótszy czas jej wykonania.

Jakie korzyści niesie węgloazotowanie stali?

Proces węgloazotowania ma na celu tworzenie twardej i odpornej na zużycie warstwy na powierzchni elementu stalowego, tak zwanej warstwy dyfuzyjnej. Powstaje ona dzięki dyfuzji węgla i azotu, która oprócz tego zwiększa hartowność stali węglowych i niskostopowych. Węgloazotowanie stali jest szczególnie przydatne w podczas masowej produkcji małych komponentów. Dzięki temu, że temperatura wymagana do węgloazotowania jest niższa niż w przypadku nawęglania, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia znacznych odkształceń oraz pęknięć.

Proces ten jest najczęściej wykorzystywany przy produkcji takich elementów, jak koła zębate i wałki, tłoki, walce oraz łożyska, dźwignie w układach z napędem hydraulicznym, pneumatycznym czy mechanicznych. Można go zastosować do różnych gatunków stali – od stali węglowych, poprzez stale miękkie i niestostopowe, aż po stale automatowe i spiekane.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług węgloazotowania stali.