Elementy złączne w przemyśle motoryzacyjnym
Elementami złącznymi nazywa się części stosowane do mechanicznego łączenia poszczególnych komponentów konstrukcji, maszyn i urządzeń. Są one powszechnie wykorzystywane w wielu branżach, a jedną z nich jest przemysł motoryzacyjny. W każdym pojeździe mechanicznym można znaleźć wiele części złącznych o różnych kształtach i sposobach łączenia.
Przykłady zastosowania elementów złącznych w samochodach
W Europie przemysł motoryzacyjny rozwija się bardzo prężnie. W Polsce dotyczy to nie tyle fabryk produkcyjnych, co serwisów i warsztatów, w których naprawy często przeprowadza się z uwzględnieniem wymiany części złącznych. Wybrane układy samochodów są podatne na obrażenia mechaniczne, działanie wody i czynników chemicznych, a także wysokie temperatury. Wszystko to sprawia, że zastosowane części powinny charakteryzować się dużą odpornością na korozję, przeciążenia i skoki temperatur. Elementy złączne w samochodach stosuje się przede wszystkim do mocowania karoserii, siedzeń samochodowych, układów wydechowych, systemów zawieszenia, części silników czy plastikowych wykończeń pod maską i w kabinie. Ich budowa zależna jest nie tylko od środowiska pracy, ale również od marki czy modelu danego pojazdu. Ten sam element może być bowiem inaczej łączony w różnych samochodach i jego rocznikach. Jeśli dana śrubka nie przyjmie się w układzie jakiegoś modelu, w następnej generacji zmienia się ją na inną.
Dopasowanie elementów złącznych pod względem wielkości i jakości
W celu większej wytrzymałości powierzchniowej na elementach złącznych stosuje się azotowanie lub węgloazotowanie oraz obróbkę cieplną w postaci hartowania w atmosferze ochronnej. Wysoka dbałość o wyroby w zakładach produkcyjnych jest niezbędna, ponieważ od ich wytrzymałości i trwałości będzie zależała długość pracy bez awarii, a nawet bezpieczeństwo użytkowników pojazdów. Dlatego właśnie elementy złączne przed trafieniem do klientów powinny przechodzić kontrolę jakości. Pomiary wykonuje się przecinarkami, inkludziarkami, szlifierko-polerkami i twardościomierzami.
Producenci dążą do spełniania polskich oraz europejskich norm jakościowych i wytrzymałościowych. Jednak elementy złączne takie jak nity, kołki walcowe, nitokołki, sworznie, podkładki, tuleje, nakrętki i śruby do zgrzewania są także produkowane według norm ustalonych przez firmy samochodowe. Zakłady wykonują je zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami lub na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta. Produkowane przez naszą firmę elementy złączne zgodne z obowiązującymi normami można zobaczyć tutaj. Co więcej, zamówisz je u nas w różnych klasach, gatunkach i pokryciach także w małych seriach.
Wróć do bloga