Taśmowe piece przelotowe w obróbce cieplnej metali
Obróbkę cieplną metali, czyli ich ogrzewanie i chłodzenie przeprowadza się ze względu na zmianę właściwości fizycznych i chemicznych bez wpływu na kształt produktu. Może to być np. zmiękczanie, hartowanie czy modyfikacja materiału. Tutaj możesz przeczytać, jakie znaczenie we współczesnej obróbce mają taśmowe piece przelotowe.
Budowa pieców do obróbki cieplnej
Piece taśmowe umożliwiają wykonywanie procesów takich jak suszenie, podgrzewanie, normalizacja czy wulkanizacja o ustalonym czasie trwania cyklu czynności. Istotnymi parametrami są temperatura robocza oraz wydajność. Rodzaj procesu wpływa na prędkość przesuwu taśmy roboczej oraz ilość stref grzewczych. Pas transportowy zazwyczaj wykonuje się ze stali żaroodpornej odpowiedniego gatunku, który napędzany jest stalowymi lub ceramicznymi wałkami poruszanymi energią z silnika elektrycznego. W piecach taśmowych duże znaczenie ma chłodzenie wsadu. W urządzeniach z dwustrefowym systemem pierwsza strefa jest izolowana cieplnie, a druga to komora z nadmuchem wentylatorowym oraz wyciągiem podłączanym do komina.
Działanie taśmowych pieców przelotowych
Drobne elementy przeznaczone do obróbki cieplnej usypuje się równomiernie na taśmie transportowej, która następnie przenosi wsad przez komorę grzejną zamkniętą kurtyną płomieniową. Nie ma możliwości, żeby z zewnątrz dostało się powietrze. W komorze grzejnej powstaje wymuszony obieg atmosfery za pomocą mieszanek atmosfery. Taśmowe piece przelotowe często montuje się tak, by współpracowały z innymi urządzeniami produkcyjnymi. Wsad może być np. przenoszony bezpośrednio z taśmy transportowej do wanny hartowniczej. Wszystko zależne jest od tego, jakie procesy są przeprowadzane w danej firmie. Niektóre formy obróbki jak np. azotowanie niskociśnieniowe można wykonywać w tym samym cyklu co hartowanie i odpuszczanie.
Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na wysokiej jakości metalowe detale o identycznym wyglądzie i właściwościach. Ze względu na zachowanie odpowiednich parametrów urządzenia do obróbki cieplnej muszą spełniać wysokie wymagania klientów oraz określone normy.
Wróć do bloga