Wykrawanie jako metoda obróbki mechanicznej
Obróbka mechaniczna to zbiór czynności, za pomocą których wykonuje się zmianę wymiarów zewnętrznych obrabianego przedmiotu poprzez wywieranie nacisku lub oddzielanie fragmentów materiału. Jedną z jej form jest wykrawanie, które stosuje się w przypadku blach o określonej grubości. Na czym polega ten proces?
Czym jest wykrawanie?
Wykrawanie to czynność stosowana przede wszystkim w introligatorstwie, którą przeprowadza się na papierze, kartonie lub tekturze. Jednak używa się ją także w przypadku blach zwykłych, stalowych, stalowych z powłoką galwaniczną, aluminiowych, nierdzewnych, kwasoodpornych lub blach z innych metali. Proces wykrawania wykonuje się za pomocą wykrojnika zamontowanego w prasie mimośrodowej lub mechanicznej. Blachę umieszcza się na matrycy. Po uruchomieniu wykrojnik wycina określony kształt. Urządzenia mogą być dopasowane do wykrawania pojedynczych, skomplikowanych elementów lub całych serii powtarzalnych detali. Grubość i twardość blachy należy dopasować do wymiarów i możliwości wykrojnika.
Stemple do wykrawania
Większość wykrawarek jest w stanie obrabiać blachy o grubości od 0,5 do 8 mm. Siłę wykrawania podawaną w tonach liczy się poprzez pomnożenie grubości blachy z zewnętrznym obwodem stempla i wytrzymałością na ściskanie materiału, a następnie podzielenie tej wartości przez 1000. Wykrojniki występują w różnych kształtach, jednak możliwości wykrajania nie zależą tylko od tego, co posiada dana firma. Można te elementy ze sobą łączyć w celu nadania określonych kształtów. Inny sposób to używanie stempli pod określonym kątem. Da się tak zrobić tylko w niektórych maszynach. Stemple do wykrawania blachy produkuje się ze stali nierdzewnej z dodatkową powłoką.
Możliwości wykrawarek
Wykrawanie często jest to pierwsza z wielu czynności obróbki mechanicznej, które prowadzą do wykonania pożądanego przez klienta detalu. Za pomocą wykrawarek wykonuje się wycinanie, rozcinanie, dziurkowanie, nadcinanie, przycinanie i okrawanie. w ten sposób nadaje się przedmiotom otwory o różnych kształtach, a także zmienia się je wewnętrznie i zewnętrznie. Niektóre urządzenia umożliwiają także poszerzenie tych opcji o formowanie, pogłębianie, znakowanie, wyginanie, obciąganie, tłoczenie lub wytłaczanie rolkami. Nowoczesne wykrawarki CNC wyposaża się nawet w kilkadziesiąt różnych narzędzi, co znacząco zwiększa ich możliwości i zmniejsza potrzebę wymiany stempli. Sterowanie numeryczne ma duży potencjał w produkcji jednostkowej i seryjnej. Wykrawane blachy stosuje się jako elementy konstrukcyjne maszyn, części do mebli, osłony wrażliwych podzespołów w maszynach i urządzeniach czy elementy karoserii samochodów.
Wróć do bloga