Zastosowanie lasera przy obróbce metalu
Laser to nowoczesna technologia obróbki, która pozwala na wykonywanie szybkich i bardzo precyzyjnych cięć o różnych kształtach. W zestawieniu z tradycyjnymi metodami wypada lepiej pod wieloma względami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obróbki laserem oraz zalet z nią związanych, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Zalety obróbki laserowej
Cięcie laserem jest to metoda obróbki, która wykorzystuje laserową wiązkę rozprowadzającą dużą ilość energii w specjalnym gazie technicznym na niewielkiej przestrzeni danego materiału. Strumień lasera wycina metal z jednej strony, co stopniowo usuwa materiał z drugiej. Niska ilość wprowadzanego ciepła powoduje niewielką deformację i minimalne nierówności powierzchni. Cięcie laserem przebiega bardzo dokładnie, dlatego też możliwe jest znacznie większe wykorzystanie metalu niż w innych rodzajach obróbki. Jest to proces szybki i efektywny, a do tego nie wymaga przeprowadzania kolejnych czynności. Końcowe produkty mają gładkie krawędzie i wysokiej jakości detale. Wszystko to sprawia, że obróbka jest dużo lepszej jakości niż w przypadku tradycyjnego cięcia mechanicznego. Co więcej, za pomocą lasera można wykonywać cięcia, które przy innych metodach obróbki będą bardzo trudne lub nawet niemożliwe do wykonania. Dzieje się tak, ponieważ laser jest prowadzony nie przez operatora, a przez program komputerowy według wcześniej podanych wytycznych.
Rodzaje cięć laserowych oraz przykłady zastosowania
Cięcia laserem mogą być wykonywane na trzy sposoby:
- cięcie reaktywne – wykorzystuje strumień tlenu lub mieszaninę argonu i tlenu w celu bardziej wydajnego wypalania. Obróbka polega na wykorzystaniu ciepła reakcji egzotermicznej;
- cięcie w stanie ciekłym – w tej technice wykorzystuje się najczęściej argon lub azot w celu precyzyjnego oczyszczenia powierzchni. Polega ona na doprowadzaniu do metalu szczeliny cięcia do stanu ciekłego za pomocą wiązki laserowej oraz wydmuchaniu ciekłego metalu;
- cięcie z odparowaniem metalu – laser o wysokiej gęstości nagrzewa metal w obszarze szczeliny cięcia, co stwarza oczka o głębokości średnicy wiązki. Obróbka ta nazywana jest także formowaniem przerw w materiale lub cięciem z wykorzystaniem pęknięć.
Poszczególne techniki zależą od mocy, jakości wiązki lasera, prędkości cięcia oraz wykorzystywanego do tego procesu gazu. Wysoka precyzja oraz szybkość wykonywania cięć sprawia, że laser sprawdzi się zarówno w pojedynczych zleceniach, jak i całych seriach. Za jego pomocą można wycinać elementy używane w produkcji przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego czy sprzętów RTV i AGD.
Wróć do bloga