Zastosowanie nitów i nitokołków
Nity i nitokołki wykorzystywane są do nitowania. Jest to technika łączenia ze sobą komponentów z metalu. Działanie było powszechnie stosowane, zanim ludzkość wynalazła spawanie. Jednakże metoda ta nie odeszła w zapomnienie. Nity nadal są użytkowane. Proces polega na wywierceniu otworów, przez które przekładane są nity. Można w ten sposób uzyskać połączenie, które jest nierozerwalne.
Jakie wyróżnia się rodzaje nitów?
Biorąc pod uwagę przekrój trzonka, wymienia się nity pełne, drążkowe i rurkowe. Dwa ostatnie mają zastosowanie do łączenia tworzyw wyróżniających się niewielką twardością. Inna kwalifikacja pozwala na wyróżnienie nitów szczelnych i otwartych. W pierwszym przypadku obecna jest tuleja z płaską końcówką, co bardzo dobrze chroni przed dostaniem się wody do połączenia. Ciekawym rozwiązaniem są nity rozchylone. Są to rozwiązania w formie języczków, które są rozginane po zlokalizowaniu struktur w otworze. Wyroby karbowane wyposażone są w karby na tulejach. To sprawia, że struktury te dobrze zakotwiczają się w miękkich tworzywach.
Wady, a także zalety stosowania nitów i nitokołków
Zarówno korzystnym, jak i negatywnym aspektem jest nierozerwalność komponentów. Z jednej strony uzyskujemy mocne połączenie, jednakże może to przynieść nam także kłopot. Minusem jest także konieczność nawiercania, którego nie można tego tutaj uniknąć. Prowadzi to w pewnym stopniu do osłabienia łączonych struktur. Natomiast zaletą jest to, że nity bardzo dobrze niwelują drgania. Co więcej, nitowanie dokonywane na zimno sprawia, że możliwe staje się zachowanie pierwotnej struktury tworzywa.
Wróć do bloga